Mebet


 İçeriğe git

Güncel Haberler

6. Menemen Belediyesi İnadına Tiyatro Festivalimiz 4/7 Mart 2014 tarihleri arasında tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Mebet'li Olmak

Festivalimiz

Turne Programı

MENEMEN BELEDİYESİ
6. İNADINA TİYATRO FESTİVALİ
Festival Programı...
MEBET Ocakla Sahne Aldı


yaşına girdiği şu günlerde hız kesmeden sanat yolculuğuna devam eden Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET), 68. oyunuyla ilçe halkından büyük ilgi gördü. MEBET, geçtiğimiz pazar akşamı Kültür Merkezinde “Ocak” oyununu sahneledi. Tiyatro izlemeye gelen çok sayıda davetlinin katıldığı gecede oyun yoğun ilgi gördü.

MEBET Genel Sanat Yönetmeni Metin Güler’in yönetiminde sahneye konan ve yakın bir zaman önce kaybettiğimiz usta yazar Turgut Özakman’ın kaleme aldığı Ocak oyununda 7 kişi rol aldı.

Büyükanneyi Dilek Pazarlar, Tarık’ı Furkan Özbent, Safiye’yi Dilara Çil, Fazıl’ı Ali Sönmez, Özcan’ı Eren Kuruçaylı, Nihat’ı Halil Yılmaz ve Sevda’yı ise Elifnur Durmaz canlandırdı. Oyuncular sahne performanslarıyla büyük beğeni topladı. Tiyatroda rol alan gençler geleceğe dair ümit verdi.


ANTALYA MEBET'İ ALKIŞLADI


Menemen'in ve bölgenin kültür elçisi haline gelen Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET,başarılarına bir yenisini daha ekledi.Geçtiğimiz hafta sonu 3.Uluslararası Çocuk Tiyatroları Şenliği kapsamında Antalya'ya turne yapan MEBET,şenliğin açılış oyununu oynadı.

Geçtiğimiz aylarda Bolu turnesi ile hareketli bir döneme başlayan MEBET ardından sırası ile Ankara Uluslar arası Tiyatro Festivali,Elazığ Tiyatro Festivali ve Mersin turnesini gerçekleştirmişti.''Sultan Palamut''oyunu ile 3.Uluslararası Antalya Çocuk Tiyatroları Şenliğinin açılışında sahne alan Menemen Belediye Tiyatrosu,gerek çocuklardan gerekse halktan büyük bir alkış aldı.Usta yazar Aziz Nesin'in yazdığı MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler'in yönettiği oyunda Dilara Çil,Hakan Zencir,Emrah Keskin,Halil Yılmaz rol alarak turneye katılan isimler oldu.MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler turne ile ilgili şunları söyledi:''Turneler sizin diğer kentlerle sanat ortaklığınızın büyümesine yol açar.Bu nedenle ne kadar çok turne yapar ve festivale katılırsanız sanat yolculuğunuz o kadar ifade kazanmış olur.Yıllardır bize bu sanatta çoğalma ve ifade kazanma şansı veren Belediye Başkanımız sayın Tahir Şahin'e ve tüm emek verenlere teşekkür ediyorum.''

MEBET son oyunu ''Ocak ile 16 Şubat Pazar günü seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.''


Elazığ fatihi; MEBET

yılından bu yana tam 14 yıldır kentimizin ve bölgemizin kültür sanat elçisi haline gelen Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET;durmaksızın çalışmalarını sürdürmeye ve ilçemizin yüz akı olmaya devam ediyor. MEBET, “Sultan Palamut” oyunuyla 2.Elazığ Tiyatro Festivali’nin açılışını yaptı.Daha önce Kıbrıs’tan Edirne’ye, Ordu’dan Ankara’ya, Giresun’dan Bolu’ya, İstanbul’dan Afyon’a, Denizli’den Bursa’ya, Aydın’dan Çanakkale’ye, Kütahya’dan Kırklareli’ne, Balıkesir’den Uşak’a, Manisa’dan Bodrum’a , Fethiye’den Marmaris’e, Söke’den Bandırma’ya, Datça’dan Ayvalık’a, Karacasu’dan Kuşadası’na,Salihli’den Milas’a, Didim’den Burhaniye’ye, Çine’den Yenipazar’a ve İzmir’in bütün ilçelerine varıncaya kadar onlarca turne yapan MEBET ;son olarak Elazığ’a turne yaptı.
Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET, Elazığ’da Aziz Nesin’in yazdığı MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler’in sahneye koyduğu ve daha önce defalarca oynadığı “Sultan Palamut” adlı oyun ile sahne aldı. Elazığ Sanat Derneği(EMSAD) ‘nin düzenlediği ve 7 bölgeden 11 ekibin katıldığı
2.Elazığ Tiyatro Festivali’nin tek sokak oyununu oynayan ekibimiz, festivale renk kattı.Ekibimiz ayrıca festivalin tek İzmir ekibi oldu.MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler turne ile ilgili ; “ Yollara çıkmazsanız, sizi sadece, size yolu düşenler tanır. Oysa festivaller ve turneler sadece bu kentin değil, ülkenin tiyatrosu olmanızı sağlar.Bunun sorumluluğuyla katıldığımız festivalde ilçemizin hatta ilimizin gülümseyen yüzü olmayı başarmanın mutluluğuyla döndük kente.Sanat için binlerce kilometre yapmak artık bir görev oldu bizim için. Bu noktaya gelmemizi sağlayan başta Belediye Başkanımız Tahir Şahin’e ve emeği geçen herkese yürek dolusu teşekkür ediyorum.” Dedi.


14. yılda 14 no’lu plaka; Bolu

Kurulduğu 1999 yılından bu yana tam 14 yıldır kentimizin ve bölgemizin kültür sanat elçisi haline gelen Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET;durmaksızın çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. MEBET, “14.yılda 14 plakaya” sloganıyla Bolu turnesini de gerçekleştirerek yeni ilkler yaratmaya devam etti.Daha önce Kıbrıs’tan Edirne’ye, Ordu’dan Ankara’ya, Giresun’dan Muğlaya, İstanbul’dan Afyon’a, Denizli’den Bursa’ya, Aydın’dan Çanakkale’ye, Kütahya’dan Kırklareli’ne, Balıkesir’den Uşak’a, Manisa’dan Bodrum’a , Fethiye’den Marmaris’e, Söke’den Bandırma’ya, Datça’dan Ayvalık’a, Karacasu’dan Kuşadası’na,Salihli’den Milas’a, Didim’den Burhaniye’ye, Çine’den Yenipazar’a ve İzmir’in bütün ilçelerine varıncaya kadar onlarca turne yapan MEBET şimdi de Bolu’yu bu yollara ekledi.Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET, Bolu’ya Muzaffer İzgü’nün yazdığı MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler’in sahneye koyduğu ve daha önce Menemen’de sergilediği “Sınır” adlı oyun ile turne yaptı. Bolu Sanat Tiyatrosu’nun davetlisi olarak kente giden temsilcimiz, 26 Ekim 2013 cumartesi günü Bolu il Kültür Merkezinde davetlileriyle buluştu ve duygu dolu anlar yaşattı. Çağlayan Polat ve Kamuran Akkuş’un oynadığı oyunun tekniğinde ise Emrah Keskin yer aldı.
MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler turne ile ilgili ; “ Yollara çıkmazsanız, sizi sadece, size yolu düşenler tanır. Oysa festivaller ve turneler sadece bu kentin değil, ülkenin tiyatrosu olmanızı sağlar. Biz artık bu ülkenin tiyatrosuyuz ve tiyatroya karşı sorumluluklarımız var; tıpkı kendi kurumumuza olduğu gibi. Ve ne mutlu bize ki 14 yıl önce düşlediğimizin daha ötesinde ve gerek tiyatro camiasında, gerekse de kentimiz için önemli bir yerdeyiz. Bu noktaya gelmemizi sağlayan başta Belediye Başkanımız Tahir Şahin’e ve emeği geçen herkese yürek dolusu teşekkür ediyorum.” Dedi.Köyde “Tiyatro” Var

Yaptığı sanatsal çalışmalarla bölgenin ve ülkenin önde gelen tiyatroları arasına giren Menemen Belediye Tiyatrosu(MEBET), bu çalışmalarına bir yenisini ekledi. Kurulduğu 1999 yılından bu yana 66 ayrı oyun sahneleyen ve bunu yüzlerce kez sahneleyen, onlarca turne yapan ve ülke içerisinde ki önemli tiyatro festivallerinde sahne alan MEBET, sanat yelpazesine anlamlı bir parça daha ekledi.Menemen Belediye Tiyatrosu(MEBET), geçtiğimiz hafta sonunda
”Köyümde Tiyatro Var” başlıklı bir etkinlik yaparak Menemen köylerinde sokak oyunları ve çocuk animasyonları yaptı. MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler’in proje danışmanlığını yaptığı ve uyguladığı ”Köyümde Tiyatro Var”adlı etkinlikte, MEBET oyuncuları kısa sokak oyunları oynadı ve ardından çocuklar için sokak animasyonları yaptı. Etkinlik süresince kahkahalar atan köy halkının ve yüzleri boyanan çocukların mutlulukları gözlerinden okunuyordu. İlk ayağı Çaltı,Alaniçi ve Göktepe köylerinde gerçekleşen etkinlik, bundan sonra da diğer köylerde gerçekleşecek.Etkinliğe köylülerin yanısıra,köy muhtarları ve Menemen Belediye Başkan Danışmanı ve İl Genel Meclis Üyesi Abdurrahman Demirci’de katıldı.MEBET Sanat Yönetmeni ve proje danışmanı Metin Güler, etkinlikle ilgili şunları söyledi; “ Yıllardır uzakları yakın eden yollar aştık.Şimdi ise yanı başımızdakilere çıktı yollarımız. İyi ki köylere taşımışız sanatımızı.Köylü dostlarımızdan aldığımız alkışlar,belki de alkışların en keyiflisi. Köy muhtarlarımıza ve bize bu imkanları sağlayan Belediye Başkanım Sayın Tahir Şahin’e teşekkür ediyorum.”
MEBET Çok “PERVASIZ”


Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET kuruluşunun 14’üncü yılı etkinlikleri kapsamında 14 kişilik oyuncu kadrosuyla doğaçlama gecesi yaptı. MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler’in yönettiği “Pervasız” adlı doğaçlama gösterisi seyirci tarafından ilgiyle izlendi.Seyirciyle interaktif oynanan ve seyircinin yönelimleriyle kahkaha şölenine dönen “Pervasız” adlı doğaçlama gösterisi alkışlar arasında sona erdi. Menemen’de ilk kez gerçekleştirilen ve MEBET’in 1999 yılından bu yana çeşitli dönemlerinde yer almış nostalji kadroyla uygulanan doğaçlama gecesinde birbirinden eğlenceli 10 tur oynandı.

MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler’in yönettiği “Pervasız” adlı doğaçlama gösterisine Belediye Başkan Danışmanı Abdurahman Demirci ve çok sayıda davetli katıldı. Güler, etkinlikle ilgili; “Menemen’de sanat adına bir ilki daha yaşamış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bize bu imkanları tanıyan Belediye Başkanım Sayın Tahir Şahin’e çok teşekkür ediyorum ”dedi.MEBET 14 Yaşında


da kurulan Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET 14'ncü yılını büyük bir coşkuyla kutlandı. MEBET ilk oyunlarını oynadıkları 2 Eylül 1999 tarihini yad etmek amacıyla 2 Eylül akşamı Taşhan' da yapılan geceye Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak ve İlçe Yöneticileri, Ünite Amirleri, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri, Çok sayıda konuk ve Bir çok dönemden MEBET oyuncuları katıldı.yılı anlatan sinevizyon gösterisinin ardından MEBET ailesini temsilen sahneye çıkan bazı oyuncular dönemlerini ve yaşadıklarını anlattılar.Duygusal ve eğlenceli anlara tanıklık eden konuşmalar seyirciden de olumlu tepkiler aldı. Sonrasında ise sahneye MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler, Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin çıktı. Başkan Şahin, gece ile ilgili ;”
14 yıllık belediye başkanlığım dönemimde hayata kazandırdığım en güzel hediyedir . Bu aile ile gurur duyuyorum” dedi.sunumları ve konuşmaların ardından Belediye Başkanı Tahir Şahin, MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler, konuklar ve MEBET ailesi birlikte 14.yıl pastasını kesti. Coşkulu pasta kesiminden sonra hep birlikte “Çıldırın” şarkısı söylendi. Şarkıya Belediye Başkanı Tahir Şahin ve konuklarda eşlik etti.ılan törenlerin ardından MEBET'li oyuncular “İnsanat Bahçesi” adlı kısa oyunu sahneledi. Sonrasında ise şiirin ve müziğin kardeş dinletisi “Kırmızı Siyah Saatler” geceye katılanlara eğlenceli anlar yaşattı. 14.yıl gecesi, doğaçlamalarla ve eğlenceyle sona erdi. MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler, gece ile ilgili şunları söyledi; “Kocaman bir ailenin kaptanı olmak, anılarındaki kahraman olmak ve en önemlisi düşlerine kavuşmalarına el vermiş olmak anlatılası değil,defalarca yaşanılası bir duygu. Daha nice yıllarda bu duygusal tabloyu yeniden yaratabilmek umuduyla katksı olan herkese ve en önemlisi bu aileyi yaratan Belediye Başkanım Sayın Tahir Şahin'e sonsuz teşekkür ediyorum.”Gülmekten Kırıp Geçirdi…


Belediye Tiyatrosu MEBET, önceki yıllarda MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler'in yazıp yönettiği “Çatlaklar Oteli-1” ve “Çatlaklar Oteli-2” oyunlarının bu kez üçüncüsü olan
“Çatlaklar Oteli (3) Tayfa” yı sahneledi. Seyirciyi gülmekten kırıp geçiren oyun defalarca alkışla kesildi. İki gün boyunca dolu salona oynanan oyun;gezi olaylarına dair güncellemeleriyle de büyük bir ilgi gördü.ğu 1999 yılından bu yana onlarca oyun sahneleyen ve bunları defalarca turne yapan MEBET için ve Menemen seyircisi için elbette ki “Çatlaklar Oteli”nin yeri bambaşka. Gerek oyunculuklardaki renklilikler, gerekse de sahnelemede ki başarı bu farklılığın en önemli sebeplerinden. Oynadığı her dönemde seyirci patlaması yaşayan oyun, kalabalık kadrosuyla da dikkat çekti. Önceki gösterimlerinde de kalabalık oynanan oyun bu kez 35 kişilik bir kadroyla sergilendi. MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler'in yazıp, yönetip ve başrolünü oynadığı oyun; bir otelde kalan ilginç ve marjinal kişilerin çatışmalarından oluşan komik trafiği anlatıyor.Sanat Yönetmeni Metin Güler oyunla ilgili; “Ne mutlu bana ki bir oyunu klasik haline çevirebildim. Ne mutlu bana ki bunu yapmama yürek koyan oyuncularım vardı. Ne mutlu bana ki bunu izlemek için koşan seyircilerimiz vardı. Ve ne mutlu bana ki bu sanat şölenine destek veren bir belediye başkanımız var. Bu oyuna geçmişte ve şimdi emek veren, renk katan bütün oyuncularıma ve de Belediye Başkanımız Sayın Tahir Şahin'e en çatlak ve samimi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Haziran Salı ve 19 Haziran Çarşamba günü saat 21.00 de Menemen Belediyesi Kültür Merkezinde seyircisiyle buluşan “Çatlaklar Oteli(3) Tayfa” iki gün boyunca da dolu koltuklara oynandı ardından 20 Haziran Perşembe günü de İçmeler Belediyesinin misafiri olarak Marmaris'te sahnelendi ve alkışlarla uğurlandı.MEBET “Sınır”da…


Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET, geçtiğimiz günlerde ünlü yazar Muzaffer İzgü'nün yazıp MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler'in yönettiği “Sınır” adlı oyunu sahneye taşıdı.,geçmiş yıllarda da sahnelediği “Sınır” adlı oyunu,dünya gündemini de yakalama adına bir kez daha sahneye taşıdı. Ünlü yazar Muzaffer İzgü'nün yazıp MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler'in yönettiği oyun,MEBET'in 65.oyunu oldu. Bir sınırdaki iki askerin öykülerini, çatışmalarını anlatan oyunda MEBET oyuncularından Kamuran Akkuş ve Çağlayan Polat görev aldı. Burak Garan'ın ışıklarını yaptığı oyun, seyirciden bol övgü ve alkış aldı.Sanat Yönetmeni Metin Güler oyundan sonra; “Herkesin barışa ihtiyacı var. Barış herkes için;hele ki savaş naralarının atıldığı şu günlerde. Bugün dünya barışına nokta kadar katkı koyabildiysek ne mutlu bize. Bize bu oyunları oynama şansı veren Belediye Başkanım Sayın Tahir Şahin'e teşekkür ediyorum.”dedi.

sonra sahneye çıkan ve MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler'e bir buket çiçek veren Menemen Belediye Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci'de; Belediye Başkanı Tahir Şahin'in selamlarını ileterek emeği geçen herkese teşekkür etti.


MEBET ÖDÜLLENDİRDİ


Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET gerek oynadığı oyunlar, gerekse de yaptığı turnelerle dolu dolu geçen 2012-2013 tiyatro sezonunu verdiği ”Sezon İçi” Tiyatro Ödülleri” ile taçlandırdı.Foça yolu üzerindeki Çim Mangal Keyfi'nde yapılan gecede MEBET'li oyuncular gönüllerince eğlendi ve ödüllerine kavuştu. Çeşitli dallarda verilen ödüllerin sahibini bulduğu gecede Menemen Belediye Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci'de gençleri yalnız bırakmadı.üne kadar yaptığı ekip içi ve ulusal etkinliklerle tiyatro dünyasında yankı uyandıran MEBET, 4.”Sezon İçi” Tiyatro Ödülleri” ile bu geleneğini sürdürdü. Her ay verilen “Ayın Oyuncusu”, “En İyi Karne”, “Çok Bilet Bir Kitap”,”Yılın Oyuncusu” gibi kendine özgü motive yolları bulunan Menemen Belediye Tiyatrosu, bu yönüyle gençlerin ve velilerin de cazibe merkezi haline geliyor.

Belediye Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci'nin de ödül verdiği gecede 2012/2013 sezonu içerisinde oynanan;Ali Ayşeyi Seviyoo, Şu Çılgın Türkler, Sessiz ve Çatlaklar Oteli/Tayfa oyunları içerisindeki performans değerlendirmeleri yapıldı. Yapılan değerlendirmeye göre;iyi Kadın Oyuncu: Dilara Çil (Sessiz)İyi Erkek Oyuncu: Ali Uysal (Ali Ayşeyi Seviyoo)İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Özlem Alper (Çatlaklar Oteli/Tayfa)İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Rıdvan Kınış (Çatlaklar Oteli/Tayfa)İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu: Begüm Sarı(Şu Çılgın Türkler)İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu: Çağlayan Polat(Şu Çılgın Türkler)İyi Kadın Tipleme: Seda Dülgeroğlu (Çatlaklar Oteli/Tayfa)İyi Erkek Tipleme: Özkan Şekerci (Ali Ayşeyi Seviyoo) seçildi.ayrıca Mayıs ayı “Ayın Oyuncusu” (Kamuran Akkuş), “En İyi Karne”(Seçil Birlik) ve “Kitap Ödülü” (Emrah Keskin) verildi.

Sanat Yönetmeni Metin Güler gece ile ilgili: “Sanat sadece sahnede değil hayatın her aşamasındadır. Bizde bunu ilke edinerek çocuklarımızı hayatlarının her anında mutlu edecek kalıcı izler bırakmak istiyoruz. Bize bunu yapma şansı ve imkanı sunan Menemen Belediye Başkanımız Sayın Tahir Şahin'e teşekkür ediyoruz. MEBET,fark yaratmaya devam edecek” dedi.


2. BAHAR TURNESİ COŞKUSU


Kurulduğu günden bugüne gerek ilçemizde gerekse ilçe dışında yaptığı sanatsal çalışmalarla Menemen’imizin gülen yüzü olan Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET gururumuz olmaya devam ediyor.MEBET; 14 yıldan bu yana oynadığı 64 ayrı oyun, yaptığı onlarca turne, katıldığı onlarca festival ve aldığı bir çok ödülü ne kadar hak ettiğini bir kez daha gösterdi. Çok coşkulu geçen 5. İnadına Tiyatro Festivali’nin ardından Kuşadası turnesi yapan ekip hemen ardından

4.Ayvalık Tiyatro Festivali’ne katılmıştı ve ilçemizi başarıyla temsil etmişti. MEBET yoğun geçen Nisan ayından sonra Mayıs ayına 19. Uluslar arası Giresun Tiyatro Festivali’ne katılarak ve de ayakta alkışlanarak sadece ilçemizi değil İzmir’i de Karadeniz’de başarıyla temsil etmişti. Daha sonra ise geçtiğimiz hafta sonu sırasıyla Ödemiş, Balıkesir ve Kiraz’da sahne alan MEBET, salonu dolduran yüzlerce insan tarafından ayakta alkışlandı. İlçe Belediye başkanlarının da takdirini toplayan ekip, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in sanata olan desteklerinin gülümseyen bir başarısı olmuşta oldu.Yolların uzağa götürdüğü bir başarı öyküsü olan MEBET; Yeni Tiyatro Dergisi’nin düzenlediği 1.Başarı ve Emek Ödülleri’nde Rutkay Aziz, Ferhan Şensoy’ la birlikte Emek Ödülüne layık görüldü.

İstanbul’da yapılan törenle ödülüne kavuşan Menemen Belediye Tiyatrosu, onlarca ustanın içerisinde ilçemizin ismini onurla ve gururla öne çıkardı. Ege bölgesinin tek ödüllü ekibi de oldu.MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler : ”Yıllar önce bu çocuklar ne iş yapıyor? Ne gereği var tiyatronun diyen insanlar, şimdi o çocukların ne yaptığını görüyorlardır umarım. Çünkü artık bütün Türkiye görüyor, izliyor ve takdir ediyor. Gittiğimiz her yerde ilçemizin vizyonu oluyoruz, adını daha da yukarı taşıyoruz. Bize yıllar önce inanıp yol açan Belediye Başkanım Sayın Tahir Şahin’e teşekkür ediyorum.” Dedi.

Bize de bunca başarıdan sonra tek bir başlık atmak kalıyor;

Teşekkürler MEBET…


Haber Arşivimiz için Tıklayınız

Ana Sayfa | Oykumuz | Oyunlarimiz | Turneler | Galeri | Festivalimiz | iletisim | Arsiv |  Site Haritası

Sitede Ara

 İçeriğe geri dön |  Geri ana menüye